Nawigacja

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Losowa Fotka

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Dzedzej
21-07-2019 11:59
Nowe drogi w okolicy Lubawki https://czadrow24.
..nnogorskim

Dzedzej
17-06-2019 15:20
Dodane nowości do topo Skalnych Bram z Karkonoszy

Dzedzej
07-06-2019 17:48
w topo Nowej Ziemi 19 nowych dróg - polecam

Chudy
04-06-2019 11:42
Info w sprawie koncertu dla Małego na forum

Dzedzej
26-03-2019 18:54
Aktualizacja w topo Diablak i Ambona w Kaczawskich

Paras
14-01-2019 12:19
Ściana w Jaworzynie Śl.- post na forum

KrzysiekLachniuk
24-10-2018 10:42
Następnie odkucie tynków do cegły na wysokości 1.50 albo i wyżej ( impregnacja cegły itd.). Kolejny krok to odświeżenie lokalu i prace malarskie.

KrzysiekLachniuk
24-10-2018 10:41
Pierwszym etapem jest ogarnięcie lokalu ze starych gratów co nastąpi już w tym tygodniu. Kolejny etap to instalacja nowego pieca z podajnikiem węgla aby lokal był opalany w trybie ciągłym.

KrzysiekLachniuk
24-10-2018 10:40
Informacyjnie: Po ostatnim spotkaniu w niezbyt licznym gronie ustaliliśmy że podejmiemy próbę reanimacji lokalu klubowego i przywrócenia go do stanu używalności.

Magda
16-10-2018 10:40
info od Krzyśka: Spotkanie w sprawie przyszłości WKGiJ w czwartek 18.10 godz.18.00 w siedzibie klubu

Członek PZA

Wspierają nas


Wspieramy

facebook

Nowości sudeckie

W ostatnim okresie na terenie Sudetów zostały zinwentaryzowanych 11 nowych obiektów jaskiniowych. W nieczynnym kamieniołomie w Chełmsku Śląskim, 12 kwietnia 2003 r. odnaleziono Schronisko Wylotowe o długości 13 m i Jaskinię Wąską o długości 10,5 m. Jaskiń należy szukać pod okapem pozostawionym podczas wydobycia dolomitu. Kamieniołom leży tuż za pierwszymi zabudowaniami Chełmska patrząc od strony Łącznej, po lewej stronie drogi (kierunek na SW). Uwaga! Po przeciwnej stronie drogi, na tej samej wysokości jest drugi nieczynny kamieniołom, który może zmylić szukających. Oba obiekty musiały stanowić kiedyś jeden, o czym świadczą ślady mytych korytarzy w stropie okapu. Rozwinięte na kontakcie dolomitów z piaskowcami, a te ostatnie stanowią ich strop. W Jaskini Wąskiej występują ślady szaty naciekowej.

Cztery schroniska odnaleziono także w Szklarskiej Porębie. Powstały w skałach granitowych. Schronisko Półkoliste ma 3 m długości i leży u podnóża Żółtej Skały w enklawie Karkonoskiego Parku Narodowego - Wodospad Szklarki. Schronisko Dziobate i Schronisko Płaskie znajdują się skale Dziobatej. Pierwsze w szczytowej partii skały, ma postać wąskiego tunelu przechodzącego na wylot, o długości 10 m. Otwór drugiego znajduje się pod okapem w jednej trzeciej wysokości skały, patrząc od strony ścieżki z zielonym szlakiem. To prawie w całości widna, ciasna salka długości 5 m. Kolejny obiekt położony jest w grupie niewielkich skałek około 50 m nad Dziobatą. Schronisko na Pęknięciu ma charakter rumowiskowy i długość 15 m. Schroniska zostały zinwentaryzowane 13 kwietnia 2003 r.

Kolejne cztery nowości zostały poznane w Rudawach Janowickich. Wszystkie rozwinęły się na szczelinach w skałach granitowych. Schronisko na Ściankach znajduje się na skale Ścianki na wysokości około 10 m od podstawy ściany, tuż przy asfaltowej drodze po przeciwnej stronie niż skała Poziomkowa. Schronisko ma postać bardzo wąskiej szczeliny o długości 8 m i wysokości 2 m. Kolejne trzy schroniska skupione są blisko siebie na NE ścianach Zamku Bolczów, stanowiących jego zewnętrzny mur. Schronisko na Półce to szczelina nad niewielkim prożkiem, jej długość wynosi 6 m, a wysokość 2 m. Schronisko Wysokie o długości 7 m i wysokości 7 m ma postać wydłużonej salki z niewielkim otworem w stropie. Schronisko Zamkowe, położone tuż obok Schroniska Wysokiego, ma długość 6 m, a jego wysokość sukcesywnie maleje ku końcowi. Schroniska zostały zinwentaryzowane 22.06.2003 r.

Ostatni obiekt jest nam znany od kilku lat, ale dlatego że w większości jest sztuczny i silnie zmieniony przez podziemne wydobycie dolomitu, długo nie mógł doczekać się pomierzenia. Chodzi tu o Jaskinię Rozkutą położoną w kamieniołomie w Kochanowie, tam gdzie znajdują się Schroniska w Kochanowie I i IX. Jest to dość przestronna sala z dwoma otworami i dwoma pozostawionymi w czasie wydobycia filarami podtrzymującymi jej strop. Odchodzą od niej trzy wąskie, bardzo krótkie szczeliny. Całość ma 40 m długości z czego ok. 10 m może być naturalnych. Jaskinia tak samo jak dwa opisane pierwsze obiekty leży na kontakcie piaskowców i dolomitów. W tych samych geologicznie warstwach skalnych co pozostałe obiekty Kochanowa i Chełmska Śląskiego. W stropie i na ścianach można prześledzić przebieg dawnych naturalnych korytarzy (na planie zaznaczone schematycznie linią przerywaną). Jaskinia okresowo po dużych opadach częściowo zalewana jest przez potok Kochanówka. Inwentaryzacja 13 września 2003.

Wszystkie obiekty zostały zinwentaryzowane przez Monikę Daszkiewicz i Andrzeja Wojtonia z WKGiJ.

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Wygenerowano w sekund: 0.05
8,508,080 unikalne wizyty