Nawigacja

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Losowa Fotka

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Magda
29-06-2021 19:23
Hej. Jutro (30.06.2021) od godz. 17 działamy w Harcówce przy remoncie pomieszczeń klubowych. Jeżeli ktoś może pomóc to zapraszamy, każdy się przyda, obowiązuje strój roboczy

Dzedzej
21-07-2019 11:59
Nowe drogi w okolicy Lubawki https://czadrow24.
..nnogorskim

Dzedzej
17-06-2019 15:20
Dodane nowości do topo Skalnych Bram z Karkonoszy

Dzedzej
07-06-2019 17:48
w topo Nowej Ziemi 19 nowych dróg - polecam

Chudy
04-06-2019 11:42
Info w sprawie koncertu dla Małego na forum

Dzedzej
26-03-2019 18:54
Aktualizacja w topo Diablak i Ambona w Kaczawskich

Paras
14-01-2019 12:19
Ściana w Jaworzynie Śl.- post na forum

KrzysiekLachniuk
24-10-2018 10:42
Następnie odkucie tynków do cegły na wysokości 1.50 albo i wyżej ( impregnacja cegły itd.). Kolejny krok to odświeżenie lokalu i prace malarskie.

KrzysiekLachniuk
24-10-2018 10:41
Pierwszym etapem jest ogarnięcie lokalu ze starych gratów co nastąpi już w tym tygodniu. Kolejny etap to instalacja nowego pieca z podajnikiem węgla aby lokal był opalany w trybie ciągłym.

KrzysiekLachniuk
24-10-2018 10:40
Informacyjnie: Po ostatnim spotkaniu w niezbyt licznym gronie ustaliliśmy że podejmiemy próbę reanimacji lokalu klubowego i przywrócenia go do stanu używalności.

Członek PZA

Wspierają nas


Wspieramy

facebook

Obiekty wspinaczkowe okolicy Wałbrzycha

Wszystkie opisane poniżej skały znajdują się w obrębie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Rejony wspinaczkowe możemy podzielić na dwa obszary, położone na zboczach Wąwozu Szczawnika lub Wąwozu Pełcznicy (Książa). Odnajdziemy tu przeważnie ściany skalne od kilku do 20 metrów wysokości, zbudowane ze skał określanych mianem kulmu książańskiego. Jest to bardzo specyficzna skała w której nie mamy możliwości powspinać się nigdzie indziej w Polsce. Skała powstała z pokruszonych gnejsów sowiogórskich, w których tkwią liczne otoczaki lub ostrokrawędzisty gruz gnejsowy, kwarcowy, wapienny itp. Osady które je budują w fazie akumulacji i wypiętrzania zostały dodatkowo bardzo silnie zaburzone. Wiązało się to głównie ze strefą osuwisk podwodnych podczas deponowania osadu w górnym dewonie i dolnym karbonie z której to epoki pochodzą skały. Tak powstały zlepieniec jest o tyle dziwny wspinaczkowo, że mimo niewielkiego obszaru występowania skały czasem znacznie różnią się od siebie co do charakteru mikrorzeźby i spójności.

Wąwóz Pełcznicy

Tu możemy powspinać się w dwóch mini rejonach. Oba są bardzo łatwo dostępne i położone na szlakach turystycznych. Pierwszy obszar to okolica Starego Książa. Tu poprowadzono jak na razie pięć dróg z których tylko dwie są wyposażone w przeloty. Około 10 metrowej ściany skalnej (Zamkowe Głazy) należy szukać pod punktem widokowym, a dojść do niej możemy ścieżko spacerową poniżej zamku. Powstały Łamacz Spitownic VI (3S) i Gra Nielosowa VI (3S). Idąc dalej tą samą drogą mijamy ścianę skalną po której biegnie Nad Mostem IV (DDS), a klika metrów po prawej Płyta IV (DDS), dalej dochodzimy do zlepieńcowej ścianki ze sztucznie wykutym tunelem. Tu odnajdziemy Kruche Ciasteczko VI (1S+DDS), droga bardzo krucha i przez to niebezpieczna.Kolejne drogi to Szanuj Zieleń VI (3S) i Dülferek IV (DDS), biegnąca po płycie i zacięciem na skale znajdującej się około 100 za tunelem . Dalej podążając szlakiem tuż przy ścieżce znajduje się 25 metrowa skała, gdzie z prawej strony mamy Krecią Robotę IV (DDS) i drogi jak na razie wędkowe. Kolejni dwie skały leżą nieco dalej przy samej rzece i poprowadzono tu jak na razie Rzeczną Przeprawę V (1S).Na niskim murze skalnym poniżej Zamkowych Głazów po płycie biegną Unioniści IV (DDS). Obok dwa interesujące nie robione okapy.
Łatwa ścianka wspinaczkowa III - IV znajduje się także zaraz pod samym murem zamkowym.

Drugi obszar to okolica punktu widokowego przy Zamku Książ. Dojście z zamku 5 minut. Na niewysokiej ścianie samego punktu widokowego mamy dwie drogi: Pełzaki V (2S), a na prawo od niej Na Punkt V (DDS). Poniżej na charakterystycznej skale z wąskim okapem, zwanej Skałą Ze Szlakiem odnajdziemy od lewej Przylepioną Płytę VI (1S+DDS), Współczynnik Natarcia VI.2+ (3S), Schlacken Treffen VI (3S), Komin III (DDS), Kinol VI.2+ (2S+1H), Gil III (DDS), Biała V (DDS) i As V (DDS) . Najwyższa około 20 metrowa ściana położona jest zaraz poniżej ścieżki biegnącej pod Skałą Ze Szlakiem. Ten mur nazywany Skałą Widokową oferuje obecnie sześć asekurowanych dróg kilka możliwości wędkowych. Od lewej są to Oczko V (4S), Lewe Karty (6S), Karo VI.1+ (5S), Pik VI (5S), Czterech Do Brydża V+ (6S) i Trefl (4S). Na przeciwnym stoku, na ścianie skalnej biegnie Graniak (2S).

W wąwozie mamy jeszcze kilka ścian skalnych lub ostańców po których możemy powspinać się po raczej prostych drogach, ale są one pozarastane, kruche, poprzecinane półkami i raczej niskie, tak że nie stanowią raczej obieranych celów przez wspinaczy.

Wąwóz Szczawnika

Patrząc od strony dzielnicy Podzamcze mamy niewielki Skalny Mur który oferuje tylko jedną drogę Ostrze V (2S), oraz kilka prostych możliwości wędkowych. Kolejne dwie skały leżą już bardzo blisko końca wąwozu niedaleko zbiornika wodnego przy Pełcznicy. Dojście od parkingu w Pełcznicy 5 minut, z Podzamcza 50 minut.
Na prawym zboczu doliny mamy charakterystyczną trójkątną skałę Kiełek. (UWAGA brak jakiegokolwiek mostu lub kładki na potoku Szczawnik, trzeba przechodzić po kamieniach). Na skale mamy cztery obite drogi. Od lewej strony są to: Chwyt Reklamowy VI (2S), Niewidzialna Ręka VI.1 (4S+1R ), Binio Onsajdowiec VI.1 (4S+1R ) i Nos (2S+DDS)
Przechodzimy w końcu do najważniejszej ściany która jest poligonem wałbrzyskich wspinaczy już od lat sześćdziesiątych. Mowa tu o murze skalnym u podstawy góry Zwierzyniec (413 m), na dnie doliny, potocznie nazywanym przez wspinaczy Pełcznicą. Skała ma około 20 metrów wysokości i 50 długości. Została już w całości wyeksplorowana, a wszystkie drogi obite i poprowadzone. Jednak część plakietek została skradziona. Obecnie Wałbrzyski Klub Górski i Jaskiniowy powoli uzupełnia asekuracje ringami. Znajdziemy tu drogi od III do VI.3 z wariantami do VI.4. Część dróg to tylko krótsze warianty jedno, dwu przelotowe. Istnieją także drogi z ogranicznikami biegnące po już wcześniej obitych liniach. Istnieje także możliwość poprowadzenia krótkich, łatwych III-IV dróg powyżej głównego muru skalnego w podszczytowych stokach Zwierzyńca.

Lista dróg od lewej strony:

1. III +, wariant w końcówce przez okap Daszek VI,
2. V,
3. Strzałka VI.1,
4. Ściana Szusza IV +, oraz trzy warianty startu do tej drogi zaczynające się w przewieszeniu i kończące na dużej półce: Bulderdash VI.1, Z Jednej Klamy VI.1 i Dewiza Boreala VI,
5. Okapi VI i Suzuki VI, drogi pokonują okap na prawo od Ściany Szusza,
6. Kanty Warianty VI, dół tej drogi z ogranicznikami bez kantów to F.T.W VI.3,
7. Buła Się Nie Bał VI+ , droga kończy się na wyraźnej półce,
8. Direttisima VI+ (start i kończąc na półce Trójkącik V+),
9. Zemsta Pakera VI.1+/VI.2, droga kończy się na półce, te same przeloty tylko ściśle w linii z ogranicznikami to Nie Ma Lipy VI.4,
10. Rajd Po Klamach VI.1, to start Trójkącikiem i dalej trawers w lewo krawędzią półki,
11. Tasiemiec Uzbrojony VI.2+, to start Zemstą Pakera i taki sam trawers jak w Rajdzie Po Klamach,
12. Hande Hoch VI.3, te same przeloty z ogranicznikami Wariant VI.4, drogi kończą się na półce,
13. Masełk VI.1, droga kończy się na półce,
14. Kciuk VI.1+,
15. Rysa Budzana VI.2+,
16. Super Nowa VI+ , między drogami 15 i 16 biegnie Marchewka VI.3, ogranicznik to rysy po obu stronach, wykorzystujemy przeloty z sąsiednich dróg. Innym wariantem jest Yoda VI, start Super Nową dalej wpinki z Kciuka, omijamy trudności dwóch kluczowych dla tej drogi okapów.
17. Plejady VI.1 i Taurydy VI.1, początek taki sam i obie drogi rozchodzą się w połowie ściany,
18. "2499" VI.1,
19. Kilimandżaro VI.3,
20. Schody IV,
21. Siedemnaście Województw V
22. Bez Kantów V+
23. Rock Pol VI.1, wariant na lewo w okapie Wakacyjne Akcje VI.1
24. Zuzia III.

W opisanych skałach wszystkie drogi są podpisane na skale. Poza ostatnią skałą Pełcznicą, gdzie na niektórych drogach mamy wbite zjazdy, brak ich na pozostałych skałach. Zjazd. Lub wędkę zawsze można założyć z drzewa. Także wejście, lub zejście ze skały jest zawsze możliwe wygodną ścieżką.

Andrzej Wojtoń

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Wygenerowano w sekund: 0.40
8,725,942 unikalne wizyty